052-8778609

 
 


חיפוש :

על האינטמיות שביחסים

על האינטמיות שביחסים – ב

הפחד מאינטימיות מתקשר קודם כל לשני הפחדים הבסיסיים ביותר שלנו : פחד המוות ופחד מהחיים .

הפחד מאינטימיות הוא הפחד להיעלם בתוך השני כלומר הפחד למות . עם זאת הפחד מאינטימיות הוא גם הפחד לחיות במלואנו להביא את עצמנו לידי ביטוי באופן השלם ביותר שהוא גם האופן המסתכן ביותר. להיות אינטמיים משמעו לחיות על הקצה , לחיות באופן אולטימטיבי לשכוח את עצמנו לשכוח את הזהירות להיות שם חשופים. אנו פוחדים לחיות במלואנו מתוך החשש שאם נחיה במלואנו – נסתכן במוות.

כל הפחדים מתקשרים לשני הפחדים הראשונים הללו.

למשל הפחד מאהבה – ילד קטן או תינוק פתוחים לאהבה . חווינו פתיחות מלאה רק כאשר היינו ילדים או תינוקות . הייתה זו פיחות שלא מבחירה , זה היה האופן שבו חיינו בעולם הזה , לא ידענו אחרת . אולם פתיחות זו חשפה אותנו לפגיעה . כולנו בלי יוצא מהכלל נפגענו בצורה זו או אחרת כשהיינו ילדים. האנשים עימם גדלנו , כיוון שלא היו מושלמים פגעו בנו לרוב שלא במודע. הפחד להיפגש שוב עם חווית הפגיעה הראשונית אוטם אותנו ובעקבותיו אנו מציבים הגנות מפני אינטימיות.

גם התפיסה הילדותית שלנו שעל פיה זקוקים אנו לאישורו של האחר על מנת להתקיים מעוררת בנו פחד לאבד את זהותינו ואת רצוננו העצמאי ביחסי אהבה ואינטימיות . אנו חרדים שנהפוך לתלויים באישורו של האחר שנסכים למלא אל כל רצונותיו וכך נאבד את הרצון שלנו .

ביחסים אינטימיים אנו מגלים את האמת שלנו מראים את העצמי הגבוה שלנו במלוא הדרו אבל גם מראים את האני הנמוך שלנו בדיוק כפי שהוא. יש לנו חשש להראות את האני שהנמוך שלנו , מאחר שהדחפים הרצונות התשוקות והצרכים שלנו קבלו ענישה ואיסורים בילדותינו. כשהעזנו להיות אמיתיים בילדותינו לא תמיד התקבלה אמת זאת בשמחה ובאהבה . לעיתים גילויי האמת שלנו נדחו על ידי האנשים שהיינו תלויים בהם . כך למדנו לבסס את התדמית שלנו ולהפסיק להיות אוטנטיים ץ בבואנו ליצור קשר אינטימי אנו נמצאים בדילמה קשה . החרדה היא עצומה . אנו חוששים שנתקל בדחיה.

בטיפול זוגי אצל מטפל זוגי או יועץ זוגי – יועץ נישואים נוכל לגשת אל הנושא הזה של אינטימיות מתוך גישה אחרת לגמרי . נבין שכדי להיות אינטימיים באמת , להרגיש שייכים , להרגיש אחד את האחר, עלינו לדעת קודם כל מי אנחנו . נלמד כיצד להתחיל לוותר על התפיסה הילדותית שלנו את עצמנו ונפסיק להאמין שרק האחר יכול למלא את הצרכים הבלתי מסופקים שלנו.

טואול - בניית אתרים באינטרנט